Beatriz Blanco

http://bblanco.com.pl

Urodziła się w Caracas, w Wenezueli. Pierwsze kroki w muzyce stawiała w wieku 4 lat, ucząc się gry na cuatro - wenezuelskiej narodowej odmianie gitary. W wieku 8 lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie w Escuela Superior de Musica "Jose Angel Lamas". Była również członkinią renomowanych wenezuelskich zespołów wokalnych, m.in. Kameralnego Zespołu Wokalnego Centralnego Uniwersytetu Wenezueli w Caracas i "Madrigalistas de Aragua". Uczęszczała również do szkoły tańca nowoczesnego zespołu "Taller de Danza Contemporanea de Caracas", z którym następnie występowała. Za radą znakomitej nauczycielki śpiewu Very Rosza podjęła naukę śpiewu klasycznego u Loh Siew-Tuan, chińskiej śpiewaczki zamieszkałej wówczas w Wenezueli. W Polsce mieszka od 1982 r.

Studiowała śpiew w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Heleny Łazarskiej oraz w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Kazimiery Goławskiej. Kunszt wokalny doskonaliła na kursach mistrzowskich Adele Stolte, Fiorenza Cosotto, Teresy Berganzy. Jest laureatką międzynarodowego konkursu wokalnego im. Carmen Teresa de Hurtado (Caracas, wrzesień 1989). Jako solistka koncertowała w Wenezueli, Brazylii, Hiszpanii, Francji i Niemczech. W Polsce występuje w prestiżowych salach koncertowych, m.in. w Filharmonii Narodowej, Filharmonii Śląskiej, Studio S-1, Filharmoniach we Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Bielsku Białej i innych, współpracując z wybitnymi muzykami, m.in. Wiesławem Ochmanem, Ellą Susmanek, Waldemarem Malickim, Maciejem Niesiołowskim, Marcinem Nałęcz-Niesiołowskim, Sławomirem Chrzanowskim. Wraz ze znakomitymi gitarzystami Leszkiem Potasińskim i Markiem Walawenderem założyła zespół Solo Tres, grający muzykę hiszpańską i latynoamerykańską.

Brała również udział w wielu festiwalach muzycznych (m.in. "Vratislava Cantas", "Viva il Canto", Festiwal Operowy w Bydgoszczy, Festiwal Gitarowy w Lublinie) Współpracuje z teatrami operowymi, m.in. Warszawską Operą Kameralną, z którą podczas dziesięcioletniej współpracy wzięła udział w I Festiwalu Mozartowskim w 1991 r. Z zespołem Teatru Wielkiego w Warszawie brała udział w premierowych przedstawieniach dzieła J. Bruzdowicz w Barcelonie, w sali UNESCO w Paryżu i w ramach Olimpiad Kulturalnych w lipcu 1992 r. W listopadzie 1995 r. zadebiutowała w roli Carmen w Operze Śląsiej w Bytomiu. W rolę tę wcielała się również w produkcjach Teatru na Zamku w Szczecinie, Opery Novej w Bydgoszczy oraz Teatru Muzycznego w Lublinie.

Oprócz klasycznego repertuaru operowego gra też role musicalowe (np. Anity w West Side Story L. Bernsteina - spektakl w reżyserii Barry'ego Solone został w Szczecinie wyróżniony nagrodą Bursztynowego Pierścienia za najlepszy spektakl roku), a także programy koncertowe śpiewając pieśni solowe oraz biorąc udział w koncertach zespołów kameralnych. Jest wybitną wykonawczynią muzyki ludowej krajów Ameryki Łacińskiej, a także znawcą i popularyzatorem kultury Ameryki Południowej, a zwłaszcza Wenezueli - ambasador Wenezueli w Polsce Daniela Sokolovitch podczas publicznego koncertu nazwała Beatriz Blanco "ambasadorem kultury wenezuelskiej w Polsce". Dokonała licznych nagrań dla Polskiego Radia i jest częstym gościem w Telewizji Polskiej. Zajmuje się także działalnością pedagogiczną: w Akademii Muzycznej prowadzi zajęcia z fonetyki języka hiszpańskiego, zaznajamiając uczniów z bogactwem repertuaru hiszpańskojęzycznego. Realizuje także autorski program artystyczno-dydaktyczny we współpracy z prestiżowymi instytucjami oświatowymi w Warszawie (Fundacja PRIMUS, Stowarzyszenie Oświatowe).

Powrót